SİVAS SUŞEHRİ GÖKÇEKENT N.KARAAĞAÇ KÖYÜ

Coğrafi Yapısı

Karaağaç Köyü, Suşehri'nin kuzeyinde yer almakta olup, merkeze 30km mesafede bulunmaktadır. Yolun 28km'si asfalt, 2km'si ise stabilizedir. Sivas'a olan uzaklığı ise 163km'dir. Sivas İç Anadolu Bölgesi'nde olmasına rağmen Suşehri ve Karaağaç Köyü Karadeniz Bölgesi'nde yer almakta olup Giresun ile sınır komşusu olmaktadır. Karadeniz İklimi ile İç Anadolunun Karasal İklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Kılıçkaya ve Çamlıgöze barajlarının yapımından sonra ikliminde değişiklikler olduğu görülmektedir. Nem miktarının artışından dolayı kışın kar yağışı azalmıştır, yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir.

Köyün Mamacan ve Kara Kilise adında iki tane yaylası bulunmaktadır. Mamacan yaylasına her sene çıkılmakta olunup,Kara Kilise yaylasına ise bir kaç yıldır gidilmemektedir.

 

Nüfusu

Köyün nüfusu 193 kişi olmakla birlikte sürekli olarak büyük şehirlere göç vermektedir. Özellikle İstanbul'a giden köylüler Sarıyer, Kağıthane, Esenler, Bahçelievler, Sultanbeyli ve civarlarında oturmaktadırlar. Göçten dolayı köyün nüfusu yaşlıdır. Yaz ayları köy nüfusunun en kalabalık olduğu dönemi oluşturmaktadır. Tatil için köylerini seçen halk, yaz boyunca köylerinde şehir stresini üzerlerinden atarlar ve dinlenme ortamı bulurlar.Geçimleri

Köylü geçimini çiftçilikle sağlamaktadır. Ekili alanlarının fazla olmaması sebebiyle köylünün büyük bölümü kendilerine yetecek kadar ürün üretmektedir. Köyde en fazla üretilen ürünler ise; Buğday, arpa, fiğ, nohut gibi baklagiller ile patates, soğan, fasulye, biber, domates, salatalık, kabak, marul, kıvırcık vb. sebzeler ve özellikle ceviz, elma, armut, erik, kiraz, vişne, çilek, badem gibi meyveler üretilmektedir.


Ayrıca köylüler küçük ve büyük baş hayvan yetiştirmeye büyük önem göstermiş olup kooperatif kurmuşlardır. Yaz aylarında yaylaya çıkarak hayvanlarını buralarda otlatmaktadırlar. 3-4 ay kadar yaylada kalınıp sonbaharda köye dönerler. Besledikleri hayvanların bir kısmını satarak kendilerine maddi olanak sağlamaktadırlar. Koyun ve ineklerden elde ettikleri sütler ile peynir, tereyağ,çökelek, teleme ve diğer süt ürünlerini yapıp satmaktadırlar.

Tarihi

Karaağaç Köyü'nün soyu Akkoyunlu'lara kadar uzanmaktadır. Erzincan'dan göç eden 2 kardeş tarafından günümüzdeki yerine kurulmuştur. Suşehri'ndeki kayıtlarda 1901 olarak gözükmektedir. Zaman içinde gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Adını köy kurulduğu zaman girişindeki kara ağaçlardan almıştır.Köyde "YÜKSEL" soyadı yaygın bir biçimdedir ve köyün tamamına yakını birbirleri ile akrabadır. Diğer kullanılan soyadları ise "YAVUK, NARÇIN ve YILMAZ"dır. Karaağaç Köyü tarihinin en acı felaketi Büyük Erzincan Depremi ile olmuştur. Kel Hasanlı mahallesi tamamen yıkılmış olup çok sayıda köylü can vermiştir. Daha sonra yeniden yapılanılan köyde şu an dört aile yaşamaktadır.

Şu anda köyün her evinde telefon,içme ve kullanma suyu mevcut olup su,köyün Mamacan yaylasından gelmektedir. Ayrıca bir Cami ve okul bulunmaktadır. Öğrenci sayısının yetersizliği nedeniyle, öğrenciler komşu köylerde eğitim almaktadırlar.